search, read & destroy

středa 29. prosince 2010

SERIÁL: jak vařit kafe, aby to mělo styl? díl 2.

O čerstvosti

Hů.
Zima stáhla oponu nad celou Evropou a to je příležitost pro druhý díl seriálu o "domácí kávě".

Napadlo mě, že bych tenhle díl začal nějakou pěknou básničkou,
ale žádnou pěknou jsem nenašel.

Skončili jsme otázkou, jaký máme možnosti, když si chceme dopřát kafe pěkně hezky doma v naší noře, s naším gaučem, v našem šálku, s naší lampičkou svítící na naší knihu s našima nohama v našich pantoflích, dotýkajících se naší podlahy naší nory.

Možností máme hned několik:
  • mašinka na presso / škrtám, je to drahý a pravý presso dostaneme stejně jenom v dobrý kavárně
  • mašinka na překapávaný kafe /škrtám, nemá to styl a i ta chuť je trošku jinde
  • frenchpress - velice stylové, nemám ale zatím vlastní zkušenosti, další info poskytne Allmighty Google
  • aeropress - ještě stylovější než frenchpress, taky sem ale neměl tu čest, koukněte na youtube
  • konvička moka (moka pot, caffeteria...) - velmi stylové, tuhle cestu si oblíbí především všichni retromaniaci, protože ta konvička vypadá stylově jako peklo samo
  • džezva neboli ibrik - jedinej způsob přípravy kávy, kterýmu náleží název turecká káva, nebo taky arabská, v Řecku řecká a na Kypru kyperská
Čím víc se domácí kávě věnuju, zjišťuji že způsobů jak si ji doma připravit je ve skutečnosti ještě mnohem víc, některé další varianty i s pěkně zpracovaným instruktážním videem lze vidět zde.
Já se zaměřím na dva způsoby přípravy, s kterými mam vlastní zkušenost a sice moka pot a džezva.

Ještě než se ale pustím do popisu těhlech skvělých věcí, bylo by dobrý říct si něco málo o čerstvosti kávy.

Čerstvá káva je totiž základní předpoklad pro skutečně dobrý nápoj. A zatímco kvalitní čaj vám doma vydrží prakticky neomezenou dobu, protože je sušený, u kávy je to úplně jinak. Mezi znalci kávy se používá tzv. "pravdilo 15" které říká, že nepražená (zelená) káva vydrží čerstvá 15 měsíců, pražená nemletá (!) zrna 15 dní, namletá 15 minut.

Hned první velká deziluze, která přišla když jsem se začal o kávu víc zajímat se týká předem namleté kávy. Jde o to, že esenciální oleje a těkavé látky obsažené v kávě, hlavní prvky, které určují aroma a chuť nápoje mizí do patnácti (!) minut po namletí. Proto je prakticky nereálný udělat si skutečně výbornou kávu z mletých směsí prodávaných v supermarketech a to i v případě, že si koupíme dražší značky jako jsou Lavazza, Illy... (Osobně mám ne úplně špatné zkušenosti s Lavazzou Qualita Oro a Crema e Gusta, nicméně čerstvé kávě se výsledek nikdy nemůže vyrovnat).

O něco lepší než koupit si mletou směs v supermarketech je zajít si někam do specializovaného obchodu s kávou, kterých je po Praze dnes celkem slušný počet, a nechat si zde namlít kávu přímo podle našich požadavků. V tomto případě je pak nejlepší kupovat si vždy co nejmenší množství kávy, aby nám taková kvalitní káva neležela doma déle než pár dní.

Ale úplně nejideálnější cesta je koupit si domů mlýnek na kávu a mlít si zrnka těsně před samotnou přípravou, jedině tak docílíme skutečně nejlepšího předpokladu pro to, že bude nápoj dobrý.

To by pro dnešek stačilo, nejde to dlouho psát o kávě, mám na ní teď strašnou chuť.
No ale koukám, že jsem se celkem rozepsal a na slibovanou džezvu ani moka pot nedošlo, tak snad příště.



Žádné komentáře:

Okomentovat